




F.C København tog sejren i lokalopgøret
Nu starter forberedelserne mod næste sæson efter nytår.
B.93’s kvinder tabte lørdag 3-1 ude mod F.C. København i velspillet affære, som godt kunne have blevet til mere. Det blev en kamp med to vidt forskellige halvlege, hvor B.93 på en anden dag kunne have rejst hjem med alle tre point.
Hjemmeholdet satte sig tidligt på kampen. FCK styrede rytmen, vandt duellerne og tvang B.93 til at løbe meget efter bolden. Gæsterne havde svært ved at få etableret et pasningsspil eller skabe chancer, og pausestillingen 1-0 var et billede på en halvleg, der blev spillet på FCK’s præmisser.
Efter pausen kom B.93 dog ud med ny energi og et spil, der hurtigt ændrede kampens dynamik. Bolden blev flyttet hurtigere, presset blev vendt mere effektivt, og pludselig var det B.93, der skabte mulighederne.
B.93 leverede flere lange sekvenser, hvor bolden blev spillet sikkert og hurtigt rundt, og FCK fik sværere og sværere ved at få fat på kuglen.
Men før det flotte spil kunne bære frugt, fik hjemmeholdet udnyttet en mulighed, hvor 93’erne falder lidt i søvn i bagkæden, og kunne derved se sig foran med 2-0.
Det flotte pres på bolden og de hurtige kombinationer udmøntede sig også endelig i et klasseangreb, hvor B.93 splittede FCK’s organisation og slog til med en iskold afslutning fra Luna Bruun, der med sin sjette sæsonscoring kunne reducere til 2-1.
Desværre slog hjemmeholdet til igen bare fire minutter senere. Endnu en personlig fejl giver FCK endnu en mulighed, som de ikke tager for givet, og de får scoret til kampens slutresultat – 3-1.
B.93 pressede på til det sidste og skabte mulighederne for at komme tættere på, men den sidste skarphed manglede i FCK’s felt. Alligevel var der klare lyspunkter: præcisionen i kombinationerne, evnen til at vende spillet og modet til at holde fast i bolden mod et fysisk stærkt FCK-pres.
Cheftræner Nikolaj Kragh Jeppesen udtaler
- Jeg synes, at vi i første halvleg er lidt på hælene. Der har FCK et overtag, som vi har lidt svært ved at løse, og det bliver lidt en kamp på deres præmisser, hvor vi skal løbe meget efter bolden. Vi formår heller ikke at skabe de helt store chancer.
- Men så kommer vi til pausen, kun nede med 1-0, og vi kommer ud i anden halvleg med et helt andet udtryk, hvor vi egentlig skaber chancer til at vinde kampen i sidste ende.
- Det er så den sidste skarphed i deres felt, der mangler, og så lige to momenter hvor vi falder lidt i søvn og laver nogle personlige fejl, som gør, at FCK lige pludselig har scoret tre mål i stedet.
- Så jeg synes faktisk at vores anden halvleg er på et rigtig højt niveau, og det er en kamp hvor vi som minimum spiller lige op med FCK, og i perioder faktisk er bedre end dem, og får gjort nogle ting som de har rigtig svært ved at løse.
- Det mål vi scorer er jo et klasseeksempl på hvordan vi spiller hurtigt, forholder os til vores aftaler og gør det som vi er gode til. Så jeg synes, at vi går ud og løser det helt vildt flot i anden halvleg, og får flyttet rigtig fint rundt på FCK's pres.
NÆSTE KAMP
Næste opgave bliver en vintertræningskamp. Følg med på hjemmesiden og vores sociale medier, hvor vi lægger kampene ud, når de er klar.
B.93 PÅ SOCIALE MEDIER
Følg klubben på LinkedIn og Instagram.
Husk også at abonnere på B.93's YouTube-kanal, så du får notifikationer, når der er nye B.93 TV-videoer.
HOLDET PÅ BANEN
Signe Munk
Freja Vestfred (ud 55')
Emilie Ramskov
Emilie Zeeberg
Ida Diget (ud 86')
Freja Abildå
Alexandra Holse (ud 79')
Jennifer Einlykke
Emma Drewes (ud 55')
Luna Bruun
Jazmin Izza (ud 79')
PÅ BÆNKEN
Alma Meier
Laura Lanng (ind 55')
Clara Stenbæk (ind 55')
Frederikke Krongaard (ind 79')
Laura Klitte (ind 86')
Melkorka Jónsdóttir (ind 79')
Kampreferat: Emil Nielsen.
Fotos: Tobias Kongsvang.




