


Forberedelse og ambitioner inden sæsonstart med Rasmus Good
Rasmus Good sætter ord på sæsonopstarten, og hvilken forventninger der er til sæsonåbneren imod Varde IF lørdag 12. august.
1. Kvindesenior påbegynder deres sæson lørdag 12. august hjemme på Svanemølleanlægget, når de møder Varde IF.
Vi fangede cheftræner Rasmus Good til en kort snak om opstarten, sommerens træningskampe, ambitioner for sæsonen og kampen lørdag.
HVORDAN HAR DU VURDERET OPSTARTEN, SOM I HAR VÆRET IGANG MED?
- Nu har vi haft to træningskampe, imod HB Køge og Brøndby. Det har været rigtig fint, vi kan godt lide at blive matchet på det niveau, fordi det sætter os op i et andet tempo.
- Det er jo det tempo, som er kunsten at tage med videre over i 1. divisionen og tage nogle af de ting med, som vi ved, vi skal gøre for at for nå op på et højere niveau, så testkampene er jeg meget tilfredse med.
DU NÆVNER EFTER HB KØGE-KAMPEN, AT DET HAR VÆRET NOGLE GODE LÆREPENGE, OG AT I GODT KAN LIDE AT BLIVE MATCHET PÅ DETTE NIVEAU. KAN DU SÆTTE LIDT ORD PÅ NOGLE AF DE LÆREPENGE SOM I HAR FÅET?
- Der er der jo meget på boldtempo, og så er der noget med at udnytte omstillingerne, i forhold til hurtigt at komme i position, efter vi erobrer bolden.
- Der er også lidt i forhold til, hvordan vi reagerer, når vi har mistet bolden. Det er meget på tempoet i omstillingerne, lige så meget som når vi giver målspark væk, handler det om at komme hurtigt på plads.
NU KIGGER VI FREM MOD ET EFTERÅR, HVAD ER AMBITIONERNE OG FORVENTNINGERNE TIL DEN FØRSTE HALVDEL AF SÆSONEN?
- Det er, som det altid er, det er jo at vinde så mange kampe, vi overhovedet kan vinde, ambitionen er at vinde den første kamp. Spørger du mig så efter næste kamp, jamen så vil det bare være at vinde den.
VARDE IF VENTER PÅ LØRDAG 12. AUGUST, HVAD KUNNE DU GODT TÆNKE DIG AT SE FRA HOLDET? OG HVILKET MINDSET SKAL I GÅ TIL OPGAVEN MED?
- Vi skal gå ind med et mindset om clean sheet, mindsettet om at være lige så dygtige i vores gennembrudsbevægelser, som vi var imod Brøndby, og så tage boldtempoet med over.
Fotos: Sara Boufercha Larsen.