





Fremragende præstation i Lyngby
Fisnik Isaki scorede et flot mål til 1-0, inden Lyngby fik udlignet tyve minutter før tid.
For første gang i 26 år tørnede Lyngby og B.93 fredag aften sammen i en ligakamp på Lyngby Stadion. Det er to hold, der står godt til hinanden med deres vægt på teknisk og offensivt spil, så det er et opgør, der har været savnet. Og de to hold viste til fulde, at det var savnet med god grund.
Bakket op af vel omkring et par hundrede 93'ere, der havde taget turen op ad Lyngbyvejen, viste B.93 fra kampens start stor spilleglæde og fuldkommen mangel på respekt for Superliganedrykkerne. Gang på gang spillede vi os elegant ud af de kongeblås pres, og de to nye fløje Ahmad og Grabovskis var sammen med midterangriberen Carl Björk en konstant trussel mod Lyngby-forsvaret.
Mens Lyngbys afslutninger som regel havde bud efter hoppeborgen bag målet, var Björk tæt på med et hovedstød, han ikke helt fik snert i, og en veloplagt FisnikIsaki afsluttede et strålende angreb over venstre flanke med at sparke bolden i sidenettet.
Isaki fik dog revanche kort efter, for da 93'erne igen havde spillet Lyngby-midtbanen tynd, fandt Nicklas Mouritsen med en præcis aflevering nordmakedoneren på kanten af feltet. Han trak ind i banen og sendte en flad afslutning over i det lange hjørne uden for Lyngby-målmand Ægidius´ rækkevidde. 0-1!
Føringen holdt sig til pausen, og den var helt i orden, for Kasper Lorentzens tropper var det bedste hold i en intens og tempofyldt første halvleg.
Eks-93'eren Morten Karlsen, der nu beklæder Lyngbys trænerbænk, brugte tydeligvis pausen på at få rettet presspillet til. For fra anden halvlegs begyndelse var hjemmeholdet langt skarpere i dén disciplin, og så fik vi sværere ved at holde fast i bolden.
Allerede efter tre minutters spil kurede indskiftede Thorvaldsson bolden forbi mål på en stor mulighed. Og de kongeblå tilspillede sig flere gode muligheder, så Aris Vaporakis i 93-målet måtte diske op med flere gode indgreb og parader, mens vi selv var sjældne gæster i den modsatte ende.
Tyve minutter før tid fik Lyngby udlignet, om end det var en kontroversiel scoring. En lang bold overrumplede 93-forsvaret, Vaporakis kom dog først på bolden, men blev screenet bort af Frederik Gytkjær, så bolden sprang hen til en helt fri Thorvaldsson, der blot skulle trille bolden i et tomt mål.
B.93'erne mente, at Gytkjærs screening var ulovlig, men dommeren skønnede, at den var inden for lovens rammer. 1-1 trods 93-protester, men ud fra spil og chancer var udligningen ikke ufortjent, for Lyngby var bedst efter pausen.
Mod slutningen kæmpede B.93 tydeligt med fysikken. En kamp i noget nær Superligatempo så tidligt på sæsonen udfordrede spillernes kondition til det yderste. Der var ikke noget at sige til, at de hårdt kæmpende 93'ere kørte på pumperne i slutminutterne, og Lyngby kom tættest på sejren.
Men tættere på end en flad afslutning fra Bror Blume, som ikke voldte Vaporakis problemer, kom Karlsens tropper ikke på sejren.
Og så endte det hele 1-1, et imponerende resultat mod et stærkt Lyngby-hold efter en 93-indsats, som især i første halvleg var dybt imponerende. Kan vi fortsætte de takter, lover det godt for denne sæson.
Næste kamp
På fredag 1. august kl. 19:00 er det tid til sæsonens første hjemmekamp i Sundby Idrætspark. Find din billet eller dit sæsonkort for efteråret nu.
Cheftræner Kasper Lorentzen udtaler
- Jeg er rigtig godt tilfreds med kampen og særligt med 1. halvleg, der forløber sig lige efter vores plan, hvor vi formår at få lagt kampen over på vores præmisser.
- Vi træffer mange gode beslutninger, er kompakte i vores første pres og træffer de rigtige valg når vi er i boldbesiddelse, hvor vi spiller i rummene og skaber pladsen til os selv.
- 1. halvleg var særligt god, mens vi får det lidt sværere i 2. halvleg, hvor Lyngby får justeret lidt ind og kommer mere aggresive ud efter pausen.
- De gør det sværere for os, mens vi selv også begynder at træffe flere sværere beslutninger i spillet med bolden og forsøger på flere gennembrud end vi burde, som gør at vi smider bolden væk for let til tider.
- På samme måde var vi også meget kompakte i vores presspil i 1. halvleg, hvor vi bliver mere spredte i 2. halvleg.
- Når det er sagt synes jeg ikke vi spiller dårligt i 2. halvleg, men var derimod bare rigtig gode i 1. halvleg.
- Gennem hele kampen var vi fokuserede på vores eget spil, hvor vi har en høj disciplin, som bliver udfordret lidt desto længere hen i kampen vi kommer og trætheden så småt melder sig ind.
- På den måde har vi startet sæsonen godt ud og vist at vi kan spille med mod nogle af de modstandere med mest kvalitet i ligaen, ved at være tro til vores egne principper.
- Det kommer vi selvfølgelig til at fortsætte med frem mod fredagens hjemmekamp, med de små justeringer som der altid vil være til den modstander vi står overfor.
B.93 PÅ SOCIALE MEDIER
Følg klubben på Linkedin og Instagram.
Husk også at abonnere på B.93's YouTube kanal, så du får notifikationer når der er nye B.93 TV-videoer.
Fra kampen på Lyngby Stadion kan du se fænomenal stemning fra B.93 Fanklub på lægterne, opvarmning med og uden bold og indløb i den nye hjemmetrøje.
MÅL OG HØJDEPUNKTER PÅ 1-DIVISION.DK
Du kan se stas, mål og højdepunkter fra kampen på 1-division.dk.
Holdet på banen
Aris Vaporakis
Ludvig Henriksen
Osvald Søe
Andreas Heimer
Nicklas Mouritsen
Vito Hammershøy-Mistrati (ud 51’)
Mikkel Wohlgemuth
Adam Ahmad (ud 65’)
Fisnik Isaki (ud 65’)
Kristaps Grabovskis (ud 65’)
Carl Björk (ud 87’)
På bænken
Frederik Ibsen
Nicolaj Thomsen (ind 51’)
Osman Addo (ind 65’)
Roni Arabaci (ind 65’)
Tobias Blidegn (ind 65’)
Emeka Nnamani (ind 87’)
Emil Christensen
Muhammad Huzaifa
Julius Voldby
Kampreferat: Mads Mazanti.
Foto: Jeppe Wermuth.